Mobilná aplikácia na informovanie obyvateľov
Preskočiť na hlavný obsah
  • Zmenšiť veľkosť textu
  • Základná veľkosť textu
  • Zväčšiť veľkosť textu

Doména malykamenec.sk

Toto je oficiálna webová stránka obce Malý Kamenec.
Oficiálne stránky využívajú doménu malykamenec.sk.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Domovská stránka obce Malý Kamenec
Malý Kamenec Oficiálna stránka
  • Ikona Mobilná aplikácia Mobilná aplikácia
  • Zmenšiť veľkosť textu
  • Základná veľkosť textu
  • Zväčšiť veľkosť textu
  • Samospráva
    Úradná tabuľa
    Obecný úrad
    Úradné hodiny
    Starosta obce
    Obecné zastupiteľstvo
    Hlavný kontrolór
    Školstvo
    Dokumenty
    Voľby a referendá
  • Život v obci
    Aktuality
    História
    Súčasnosť
    Fotogaléria
    Videogaléria
    Kultúra
    Odvoz odpadu
    E-služby
  • Zverejňovanie
    Zmluvy
    Faktúry
    Objednávky
    Verejné obstarávanie
    Ochrana osobných údajov
    Súbory cookies
  • Kontakty
  • shutterstock_238321219
Slovenská ikonaEnglish contact ikona
Obec
  • Aktuality
  • História
  • Súčasnosť
  • Fotogaléria
  • Videogaléria
  • Kultúra
  • Občianske združenia v obci
  • Medzinárodná spolupráca
  • Odvoz odpadu
  • E-služby

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov - pokračovanie

  • Úvod
  • Aktuality

 12.08.2020

Košický kraj napreduje v sčítaní domov a bytov

V júli pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021), ktorý sa realizuje na celom Slovensku v spolupráci so samosprávami. Ako prvá v Košickom kraji sčítala všetky domy obec Vyšný Čaj.  

Druhý mesiac sčítania domov a bytov

Do sčítania domov a bytov sú zapojené všetky obce SR v celkovom  počte 2 927. K 31.7.2020 bolo sčítaných 20, 6 % bytov na Slovensku.

V Košickom kraji je do sčítania zapojených 461 obcí, vrátane 22 mestských častí. Za prvé mesiace sčítali okolo 14 %.

Pri realizácii sčítania domov a bytov v kraji je najúspešnejšia obec Vyšný Čaj, ktorá už v prvom mesiaci vpísala všetky záznamy o bytoch. Samospráva za prvý mesiac do systému zaznamenala 100 % bytových jednotiek – celkovo 96 bytov, čo predstavuje s predchádzajúcim sčítaním realizovaným v roku 2011 nárast o 12 bytov.

Ako uviedla Ing. Anna Janusová – riaditeľka Pracoviska ŠÚ SR v Košiciach: „Z celkového počtu obcí v kraji od 1. júna do systému ESDB postupne vstúpilo a pracuje s bytmi viac ako polovica obcí (52,5 %). V medziokresnom porovnaní je rozpracovanosť bytov na najvyššej úrovni v okrese Spišská Nová Ves (12,5 %). Viac ako 96 % bytov má editovaných obec Baškovce a MČ Košice Kavečany. Okolo troch štvrtín obce Boliarov, Čerhov, Krompachy a Prakovce. Viac ako polovicu obce Čaňa a Spišský Hrušov.“

Podľa JUDr. Petra Štraucha – vedúceho právneho oddelenia mestského úradu v Spišskej Novej Vsi, sčítanie uľahčuje elektronická forma a stratégia, ktorú zvolili: „So systémom, v ktorom pracujeme, sme spokojní a prekvapila nás aj rýchlosť, akou sa nám darí dopĺňať požadované dáta. Pracujeme od počítača i v teréne, kde si overujeme niektoré údaje, ktoré z dostupných zdrojov len ťažko získame, pretože niektoré informácie často absentujú v stavebných rozhodnutiach. Pracujeme šiesti – začali sme podľa ulíc sčítavať domy, následne bytové domy.“

Prvá fáza SODB 2021 je realizovaná v spolupráci so samosprávami, zameraná na sčítanie domov a bytov. Mestá, obce a mestské časti Bratislavy a Košíc v priebehu takmer deväť mesiacov dôsledne a prvýkrát elektronicky zaznamenajú údaje približne o troch miliónoch bytoch na Slovensku. Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. 2. 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, sčítanie obyvateľov.

„Sčítanie prebieha v súčinnosti s obcami a priebežne riešime otázky, ktoré vznikajú. Môžem konštatovať, že aj napriek letu, sčítanie prebieha kontinuálne a obce naplno pracujú. Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania t.j. k 1.1.2021,“ zdôraznila Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie  ŠÚ SR.


               

                   POTREBNÉ INFORMÁCIE

1. fáza projektu – Sčítanie domov a bytov v období od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

2. fáza projektu – Sčítanie obyvateľov v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.


Základné otázky a odpovede k sčítaniu domov a bytov:

Na Slovensku sa  doteraz uskutočňovalo tradičné sčítanie. V roku 2021 bude ako integrované sčítanie. V čom je základný rozdiel? 

Základný rozdiel je v tom, že sa budú využívať okrem údajov od obyvateľov aj údaje z rôznych zdrojov (administratívnych zdrojov údajov). Obyvatelia sa na sčítaní domov a bytov nebudú zúčastňovať. Sčítanie domov a bytov sa už začalo 1. 6. 2020 a trvá do 12. februára 2021. V druhej fáze sa sčítavajú obyvatelia a to od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Sčítanie je jedinečné svojou online elektronickou formou v prvej aj druhej fáze. Na oboch fázach veľmi úzko spolupracujeme so samosprávou.

Sčítanie domov a bytov sa koná podľa nového konceptu, teda bez účasti obyvateľov?

Áno, ide o elektronické sčítanie, ktoré realizuje samospráva. Pred začiatkom sčítania Štatistický úrad SR pripravil podklady a predvyplnil obciam existujúce údaje, určených zamestnancov obcí sme zaškolili a majú k dispozícii videá, dokumenty a školiace materiály. S údajmi teda v obciach pracujú výlučne zaškolené osoby, ktoré majú prístup do systému. Tým, že bola mimoriadna situácia z dôvodu COVID-19, pristúpili sme k e-learningovej forme školenia a vyškolili sme v krátkom čase 5 313 osôb. Do elektronického systému sčítania sa nám k dnešnému dňu zapojili všetky obce.        

Aké informácie prinesie sčítanie domov a bytov?

+  Zistíme, koľko bytov a domov na Slovensku pribudlo.

+  Získame prehľad o formách vlastníctva bytov.

+  Budeme vedieť počty a podiely neobývaných bytov v regiónoch.

+  Zistíme, ako Slováci bývajú, či preferujú za poslednú dekádu menšie byty, alebo naďalej väčšie a ako sa táto preferencia líši podľa regiónov.

+  Nadobudneme nové podrobnejšie informácie o obnove budovy z pohľadu obvodového plášťa, strechy a okien.

+  Dozvieme sa, koľko podlažné domy u nás prevládajú.

+  Zistíme napojenie bytov na vodu, plyn a kanalizáciu.

+  Získame prehľad o zdrojoch tepla, aj to, či centrálne zásobovanie teplom víťazí nad potrebou vlastného kúrenia.

Ako napríklad môže Slovensko využiť údaje so sčítania?

+  Na plánovanie novej infraštruktúry a budovanie ciest.

+  Na plánovanie budovania nových materských škôl, predškolských zariadení a základných škôl. 

+  Na plánovanie zriadenie nových stacionárov pre dôchodcov.

+  Na plánovanie budovania nájomných bytov a ich reálna potreba v konkrétnych regiónoch SR.

SODB 2021 je súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových zisťovaní, uskutočňujúcich sa pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Na Slovensku má viac ako 100-ročnú tradíciu. V EÚ sa realizuje vo všetkých členských štátoch v referenčnom roku 2021. Základné výsledky SODB 2021 budú zverejnené do konca roku 2022 a výsledky pre medzinárodné porovnania EÚ krajín najneskôr do konca roku 2024. Informácie k SODB nájdete na adrese www.scitanie.sk.

Podmienky upravuje osobitný zákon č. 223/2019 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 a opatrenia ŠÚ SR.

Tlačová správa

Bratislava + 3. august 2020


Bratislava, 19. októbra 2020

Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov

Sčítanie domov a bytov sa v mnohých obciach a mestách SR zintenzívnilo. Niektoré mestá a obce dopĺňali premenné, ale byty a domy ponechali v stave rozpracovanosti, iné kompletizovali zber údajov a sústredili sa na nárast počtu úplných a neúplných bytov, ďalšie zaznamenávali nové prírastky od posledného sčítania.

Spolu je na Slovensku editovaných  viac ako 60 % bytov z celkového počtu bytov zaradených aktuálne do  systému. Reálne je však posun v sčítaní výraznejší, pretože je vysoký podiel  rozpracovaných bytov,  ktoré si obce nechávajú otvorené k rozhodujúcemu  okamihu sčítania, t. j. k  1. 1. 2021. V elektronickom systéme aktívne pracuje 99,6 % obcí. Niekoľko obcí s malým počtom bytov ešte len začína pracovať. Vo všetkých krajoch počet a podiel editovaných bytov vzrástol.

Vďaka zodpovednému prístupu samospráv je sčítanie domov a bytov na Slovensku už teraz v pokročilej etape  a plynulo prechádza do fázy prípravy sčítania obyvateľov 2021. 

Výsledky sčítania v Košickom  kraji

V Košickom kraji sčítali takmer 58 %  bytov. Je to výrazný posun oproti minulým mesiacom. Sčítanie domov a bytov prebieha v Košickom kraji v 461 obciach, z toho v 22 mestských častiach Košíc. V systéme pracujú všetky mestské časti a 423 obcí kraja.

Najväčší – trojštvrtinový – nárast podielu spracovaných bytov zaznamenali v mestskom okrese Košice III. V medziokresnom porovnaní majú práve v tomto okrese najväčšie percento spracovaných bytov – až 78 %. Nasleduje okres Spišská Nová Ves so 40 %. Až 18 obcí Košického kraja zeditovalo byty na 100%. Ďalších 16 obcí spracovalo viac ako 90 % bytov.

V rámci miest nad 10 000 obyvateľov sa najlepšie darilo Moldave nad Bodvou, kde postúpili v sčítaní z 34 % na 75 %. Ďalšia v poradí je Spišská nová Ves s podielom 72 % spracovaných bytov. V rámci mesta Košice spracovanie bytov prekročilo 60 %. Všetky byty už spracovala MČ Kavečany. Najefektívnejšie napredovali práce v MČ Košice-Šaca, kde podiel spracovaných bytov zaznamenal nárast zo 16 % na 94 %. 

Stav rozpracovanosti bytov dosiahol takmer 100 % aj v dvoch mestských častiach, a to MČ Košice – Lunik IX, podiel rozpracovaných bytov vzrástol na 99 % a MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce na 97 %. Tieto byty čaká ešte po ukončení editácie proces schvaľovania.

Ing. Anna Janusová,  riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Košiciach:

„V Košickom kraji sa v posledných týždňoch zintenzívnilo sčítavanie domov a bytov. Už len  16 obcí v kraji z nejakého dôvodu nezačalo sčítavať. Potešujúce je, že v sčítavaní výrazne pokročili aj väčšie mestá, s veľkým počtom domov a bytov, ako sú Spišská Nová Ves, či Michalovce, ale tiež Košické MČ Dargovských hrdinov, sídlisko KVP, Sever, Šaca, ale aj ďalšie MČ. Je to pozitívny vývoj hlavne z hľadiska ďalšieho postupu prác, keď k súčasným úlohám v etape sčítavania domov a bytov pribúdajú obciam aktivity pri príprave sčítania obyvateľov.“

Hlavným cieľom sčítania domov a bytov je získať vyčerpávajúce, objektívne  a jedinečné dáta, ktoré nemožno získať z iných zdrojov. Výsledkom budú údaje napríklad o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe obytnej plochy, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či o vybavenosti kúpeľnou a záchodom. Novinkou oproti minulosti budú podrobnejšie informácie o obnove domov a bytov z pohľadu obvodového plášťa, strechy, okien či informácií o nadstavbách.

Na sčítanie domov a bytov už tento mesiac nadviaže druhá fáza SODB 2021 vo svojej príprave – sčítanie obyvateľov.

Ing. Anna Janusová,  riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Košiciach

„Pracovisko ŠÚ SR v Košiciach v poslednej septembrovej dekáde organizovalo školenia pre zodpovedné osoby z obcí o úlohách, ktoré potrebujú vykonať na zabezpečenie hladkého priebehu samotného sčítania obyvateľov začiatkom budúceho roka. Napriek neľahkým podmienkam, v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie, sa nám podarilo vyškoliť polovicu obcí kraja. Ostatným obciam sa umožnilo absolvovať školenie dištančnou formou - sprístupnením školiacich materiálov na portáli ŠÚ SR. Chcem vyzdvihnúť aktivitu a záujem obcí o túto náročnú úlohu, čo sa vo veľkej miere prejavuje v intenzívnej komunikácii s našim pracoviskom.“

Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 uvádza:

„V mesiaci október sme začali realizovať prípravu sčítania obyvateľov v spolupráci so samosprávami. Úvodnou aktivitou bolo školenie obcí k sčítaniu obyvateľov.  Vzhľadom na pandemickú situáciu sme opäť využili dištančnú formu školenia, ktorá zahŕňa videoprezentácie. V tomto mesiaci sa zároveň začína aj informačná kampaň pre obyvateľov k samotnému sčítaniu, ktoré sa uskutoční od 15. 2. do 31. 3. 2021.“

Zobraziť fotografiu
  • Súbory na stiahnutie | ZIP | 1.15 Mb
    Dátum vyvesenia: 19.01.2022

Zoznam aktualít:

20.02.2025
helyi hirdetések- miestne rozhlasové relácie
15.01.2025
Aktuális információk - Aktuálne informácie
18.12.2024
Multifunkčné ihrisko v obci Malý Kamenec
15.12.2024
Modernizácia Domu smútku
21.11.2024
Pozvánka na 5. zasadnutie OZ
04.11.2024
Výberové konanie na funkciu riaditeľa/riaditeľky MŠ s vjm. maďarkým Malý Kamenec
Fotka - Motor rozvoja regiónu Bodrog a okolia
02.10.2024
Motor rozvoja regiónu Bodrog a okolia
Fotka - Dotácia od fondu na podporu kultúry národnostných menšín- KULTMINOR
24.09.2024
Dotácia od fondu na podporu kultúry národnostných menšín- KULTMINOR
Fotka - Dotácia od KSK na Projekt : Tradičný fazuľový festival
24.09.2024
Dotácia od KSK na Projekt : Tradičný fazuľový festival
1 2 3 4 5 6 >
Boli tieto informácie pre vás užitočné? Je táto stránka užitočná?
Našli ste na stránke chybu?
Ďakujeme za Vašu spätnú väzbu

Pomôžte nám zlepšiť malykamenec.sk

Aby sme vedeli zlepšiť obsah na tejto stránke, chceli by sme vedieť o Vašej skúsenosti so stránkou. Pošleme Vám link na formulár spätnej väzby. Jeho vyplnenie Vám zaberie iba 2 minúty.

Vyplniť prieskum

Pomôžte nám zlepšiť malykamenec.sk

Prosím nevpisujte žiadne osobné informácie (meno, kontakt a iné).


You can enter up to 350 characters
Dobrý deň, na stránke malykamenec.sk máte problém týkajúci sa: %issue% (Aktuality). Popis chyby: %description%

Napíšte nám:

Úradné hodiny:

Deň Doobedu-poobede
Pondelok 08.00-12.00 -13.00-16.00
Utorok 08.00-12.00 administrácia
Streda 08.00-12.00 -13.00-16.00
Štvrtok 08.00-12.00 administrácia
Piatok 08.00-12.00 administrácia

Kontakt:

Obecný úrad Malý Kamenec
Malý Kamenec 147
076 36 Veľký Kamenec

info@malykamenec.sk
+421 56 628 36 71

IČO: 00331732

Informácie o stránke:

  • Vyhlásenie o prístupnosti
  • Autorské práva
  • Ochrana osobných údajov

Navigácia:

  • Vytlačiť aktuálnu stránku
  • Mapa stránok
  • Cookies

Rýchle odkazy:

  • Aktuality
  • História
  • Fotogaléria
  • Školstvo

Aktualizované:

06.05.2025 15:13 hod.

  • RSS

Správca obsahu:

Správca obsahu je Obec Malý Kamenec.
Vytvorené v súlade s Jednotným dizajn manuálom elektronických služieb.

  • CMS systém (redakčný) systém ECHELON 2
  • web portál
  • webhosting
  • webex.digital, s.r.o.
  • domény
  • registrácia domény
  • spoločnosť webex.digital, s.r.o.

Technický prevádzkovateľ:

webex.digital

Malý Kamenec
Oficiálna stránka

  • Samospráva
    • Úradná tabuľa
    • Obecný úrad
    • Úradné hodiny
    • Starosta obce
    • Obecné zastupiteľstvo
      • - Poslanci, komisie, účasť poslancov
      • - Zápisnice OZ
    • Hlavný kontrolór
    • Školstvo
    • Dokumenty
      • - Všeobecné záväzné nariadenia
      • - Ostatné dokumenty
    • Voľby a referendá
  • Život v obci
    • Aktuality
    • História
    • Súčasnosť
    • Fotogaléria
    • Videogaléria
    • Kultúra
      • - Občianske združenia v obci
      • - Medzinárodná spolupráca
    • Odvoz odpadu
    • E-služby
  • Zverejňovanie
    • Zmluvy
    • Faktúry
    • Objednávky
    • Verejné obstarávanie
    • Ochrana osobných údajov
    • Súbory cookies
  • Kontakty
Mobilná aplikácia
  • Zavolajte nám
  • Napíšte nám