Zmenšiť textZväčšiť text

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov - pokračovanie

 12.08.2020

Košický kraj napreduje v sčítaní domov a bytov

V júli pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt SČÍTANIA OBYVATEĽOV, DOMOV A BYTOV 2021 (SODB 2021), ktorý sa realizuje na celom Slovensku v spolupráci so samosprávami. Ako prvá v Košickom kraji sčítala všetky domy obec Vyšný Čaj.  

Druhý mesiac sčítania domov a bytov

Do sčítania domov a bytov sú zapojené všetky obce SR v celkovom  počte 2 927. K 31.7.2020 bolo sčítaných 20, 6 % bytov na Slovensku.

V Košickom kraji je do sčítania zapojených 461 obcí, vrátane 22 mestských častí. Za prvé mesiace sčítali okolo 14 %.

Pri realizácii sčítania domov a bytov v kraji je najúspešnejšia obec Vyšný Čaj, ktorá už v prvom mesiaci vpísala všetky záznamy o bytoch. Samospráva za prvý mesiac do systému zaznamenala 100 % bytových jednotiek – celkovo 96 bytov, čo predstavuje s predchádzajúcim sčítaním realizovaným v roku 2011 nárast o 12 bytov.

Ako uviedla Ing. Anna Janusová – riaditeľka Pracoviska ŠÚ SR v Košiciach: „Z celkového počtu obcí v kraji od 1. júna do systému ESDB postupne vstúpilo a pracuje s bytmi viac ako polovica obcí (52,5 %). V medziokresnom porovnaní je rozpracovanosť bytov na najvyššej úrovni v okrese Spišská Nová Ves (12,5 %). Viac ako 96 % bytov má editovaných obec Baškovce a MČ Košice Kavečany. Okolo troch štvrtín obce Boliarov, Čerhov, Krompachy a Prakovce. Viac ako polovicu obce Čaňa a Spišský Hrušov.“

Podľa JUDr. Petra Štraucha – vedúceho právneho oddelenia mestského úradu v Spišskej Novej Vsi, sčítanie uľahčuje elektronická forma a stratégia, ktorú zvolili: „So systémom, v ktorom pracujeme, sme spokojní a prekvapila nás aj rýchlosť, akou sa nám darí dopĺňať požadované dáta. Pracujeme od počítača i v teréne, kde si overujeme niektoré údaje, ktoré z dostupných zdrojov len ťažko získame, pretože niektoré informácie často absentujú v stavebných rozhodnutiach. Pracujeme šiesti – začali sme podľa ulíc sčítavať domy, následne bytové domy.“

Prvá fáza SODB 2021 je realizovaná v spolupráci so samosprávami, zameraná na sčítanie domov a bytov. Mestá, obce a mestské časti Bratislavy a Košíc v priebehu takmer deväť mesiacov dôsledne a prvýkrát elektronicky zaznamenajú údaje približne o troch miliónoch bytoch na Slovensku. Samotné sčítanie domov a bytov sa realizuje do 12. 2. 2021. Po tomto termíne nastáva druhá fáza projektu, sčítanie obyvateľov.

„Sčítanie prebieha v súčinnosti s obcami a priebežne riešime otázky, ktoré vznikajú. Môžem konštatovať, že aj napriek letu, sčítanie prebieha kontinuálne a obce naplno pracujú. Pre projekt je podstatné, aby boli všetky údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania t.j. k 1.1.2021,“ zdôraznila Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie  ŠÚ SR.


               

                   POTREBNÉ INFORMÁCIE

1. fáza projektu – Sčítanie domov a bytov v období od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

2. fáza projektu – Sčítanie obyvateľov v období od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.


Základné otázky a odpovede k sčítaniu domov a bytov:

Na Slovensku sa  doteraz uskutočňovalo tradičné sčítanie. V roku 2021 bude ako integrované sčítanie. V čom je základný rozdiel? 

Základný rozdiel je v tom, že sa budú využívať okrem údajov od obyvateľov aj údaje z rôznych zdrojov (administratívnych zdrojov údajov). Obyvatelia sa na sčítaní domov a bytov nebudú zúčastňovať. Sčítanie domov a bytov sa už začalo 1. 6. 2020 a trvá do 12. februára 2021. V druhej fáze sa sčítavajú obyvatelia a to od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021. Sčítanie je jedinečné svojou online elektronickou formou v prvej aj druhej fáze. Na oboch fázach veľmi úzko spolupracujeme so samosprávou.

Sčítanie domov a bytov sa koná podľa nového konceptu, teda bez účasti obyvateľov?

Áno, ide o elektronické sčítanie, ktoré realizuje samospráva. Pred začiatkom sčítania Štatistický úrad SR pripravil podklady a predvyplnil obciam existujúce údaje, určených zamestnancov obcí sme zaškolili a majú k dispozícii videá, dokumenty a školiace materiály. S údajmi teda v obciach pracujú výlučne zaškolené osoby, ktoré majú prístup do systému. Tým, že bola mimoriadna situácia z dôvodu COVID-19, pristúpili sme k e-learningovej forme školenia a vyškolili sme v krátkom čase 5 313 osôb. Do elektronického systému sčítania sa nám k dnešnému dňu zapojili všetky obce.        

Aké informácie prinesie sčítanie domov a bytov?

Zistíme, koľko bytov a domov na Slovensku pribudlo.

Získame prehľad o formách vlastníctva bytov.

Budeme vedieť počty a podiely neobývaných bytov v regiónoch.

Zistíme, ako Slováci bývajú, či preferujú za poslednú dekádu menšie byty, alebo naďalej väčšie a ako sa táto preferencia líši podľa regiónov.

Nadobudneme nové podrobnejšie informácie o obnove budovy z pohľadu obvodového plášťa, strechy a okien.

Dozvieme sa, koľko podlažné domy u nás prevládajú.

Zistíme napojenie bytov na vodu, plyn a kanalizáciu.

Získame prehľad o zdrojoch tepla, aj to, či centrálne zásobovanie teplom víťazí nad potrebou vlastného kúrenia.

Ako napríklad môže Slovensko využiť údaje so sčítania?

Na plánovanie novej infraštruktúry a budovanie ciest.

Na plánovanie budovania nových materských škôl, predškolských zariadení a základných škôl. 

Na plánovanie zriadenie nových stacionárov pre dôchodcov.

Na plánovanie budovania nájomných bytov a ich reálna potreba v konkrétnych regiónoch SR.

SODB 2021 je súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových zisťovaní, uskutočňujúcich sa pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Na Slovensku má viac ako 100-ročnú tradíciu. V EÚ sa realizuje vo všetkých členských štátoch v referenčnom roku 2021. Základné výsledky SODB 2021 budú zverejnené do konca roku 2022 a výsledky pre medzinárodné porovnania EÚ krajín najneskôr do konca roku 2024. Informácie k SODB nájdete na adrese www.scitanie.sk.

Podmienky upravuje osobitný zákon č. 223/2019 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 a opatrenia ŠÚ SR.

Tlačová správa

Bratislava + 3. august 2020


Bratislava, 19. októbra 2020

Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov

Sčítanie domov a bytov sa v mnohých obciach a mestách SR zintenzívnilo. Niektoré mestá a obce dopĺňali premenné, ale byty a domy ponechali v stave rozpracovanosti, iné kompletizovali zber údajov a sústredili sa na nárast počtu úplných a neúplných bytov, ďalšie zaznamenávali nové prírastky od posledného sčítania.

Spolu je na Slovensku editovaných  viac ako 60 % bytov z celkového počtu bytov zaradených aktuálne do  systému. Reálne je však posun v sčítaní výraznejší, pretože je vysoký podiel  rozpracovaných bytov,  ktoré si obce nechávajú otvorené k rozhodujúcemu  okamihu sčítania, t. j. k  1. 1. 2021. V elektronickom systéme aktívne pracuje 99,6 % obcí. Niekoľko obcí s malým počtom bytov ešte len začína pracovať. Vo všetkých krajoch počet a podiel editovaných bytov vzrástol.

Vďaka zodpovednému prístupu samospráv je sčítanie domov a bytov na Slovensku už teraz v pokročilej etape  a plynulo prechádza do fázy prípravy sčítania obyvateľov 2021. 

Výsledky sčítania v Košickom  kraji

V Košickom kraji sčítali takmer 58 %  bytov. Je to výrazný posun oproti minulým mesiacom. Sčítanie domov a bytov prebieha v Košickom kraji v 461 obciach, z toho v 22 mestských častiach Košíc. V systéme pracujú všetky mestské časti a 423 obcí kraja.

Najväčší – trojštvrtinový – nárast podielu spracovaných bytov zaznamenali v mestskom okrese Košice III. V medziokresnom porovnaní majú práve v tomto okrese najväčšie percento spracovaných bytov – až 78 %. Nasleduje okres Spišská Nová Ves so 40 %. Až 18 obcí Košického kraja zeditovalo byty na 100%. Ďalších 16 obcí spracovalo viac ako 90 % bytov.

V rámci miest nad 10 000 obyvateľov sa najlepšie darilo Moldave nad Bodvou, kde postúpili v sčítaní z 34 % na 75 %. Ďalšia v poradí je Spišská nová Ves s podielom 72 % spracovaných bytov. V rámci mesta Košice spracovanie bytov prekročilo 60 %. Všetky byty už spracovala MČ Kavečany. Najefektívnejšie napredovali práce v MČ Košice-Šaca, kde podiel spracovaných bytov zaznamenal nárast zo 16 % na 94 %. 

Stav rozpracovanosti bytov dosiahol takmer 100 % aj v dvoch mestských častiach, a to MČ Košice – Lunik IX, podiel rozpracovaných bytov vzrástol na 99 % a MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce na 97 %. Tieto byty čaká ešte po ukončení editácie proces schvaľovania.

Ing. Anna Janusová,  riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Košiciach:

„V Košickom kraji sa v posledných týždňoch zintenzívnilo sčítavanie domov a bytov. Už len  16 obcí v kraji z nejakého dôvodu nezačalo sčítavať. Potešujúce je, že v sčítavaní výrazne pokročili aj väčšie mestá, s veľkým počtom domov a bytov, ako sú Spišská Nová Ves, či Michalovce, ale tiež Košické MČ Dargovských hrdinov, sídlisko KVP, Sever, Šaca, ale aj ďalšie MČ. Je to pozitívny vývoj hlavne z hľadiska ďalšieho postupu prác, keď k súčasným úlohám v etape sčítavania domov a bytov pribúdajú obciam aktivity pri príprave sčítania obyvateľov.“

Hlavným cieľom sčítania domov a bytov je získať vyčerpávajúce, objektívne  a jedinečné dáta, ktoré nemožno získať z iných zdrojov. Výsledkom budú údaje napríklad o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe obytnej plochy, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či o vybavenosti kúpeľnou a záchodom. Novinkou oproti minulosti budú podrobnejšie informácie o obnove domov a bytov z pohľadu obvodového plášťa, strechy, okien či informácií o nadstavbách.

Na sčítanie domov a bytov už tento mesiac nadviaže druhá fáza SODB 2021 vo svojej príprave – sčítanie obyvateľov.

Ing. Anna Janusová,  riaditeľka pracoviska ŠÚ SR v Košiciach

„Pracovisko ŠÚ SR v Košiciach v poslednej septembrovej dekáde organizovalo školenia pre zodpovedné osoby z obcí o úlohách, ktoré potrebujú vykonať na zabezpečenie hladkého priebehu samotného sčítania obyvateľov začiatkom budúceho roka. Napriek neľahkým podmienkam, v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie, sa nám podarilo vyškoliť polovicu obcí kraja. Ostatným obciam sa umožnilo absolvovať školenie dištančnou formou - sprístupnením školiacich materiálov na portáli ŠÚ SR. Chcem vyzdvihnúť aktivitu a záujem obcí o túto náročnú úlohu, čo sa vo veľkej miere prejavuje v intenzívnej komunikácii s našim pracoviskom.“

Jasmína Stauder, hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 uvádza:

„V mesiaci október sme začali realizovať prípravu sčítania obyvateľov v spolupráci so samosprávami. Úvodnou aktivitou bolo školenie obcí k sčítaniu obyvateľov.  Vzhľadom na pandemickú situáciu sme opäť využili dištančnú formu školenia, ktorá zahŕňa videoprezentácie. V tomto mesiaci sa zároveň začína aj informačná kampaň pre obyvateľov k samotnému sčítaniu, ktoré sa uskutoční od 15. 2. do 31. 3. 2021.“


Zoznam aktualít: